Hrdiny československého a českého sportu v novodobé historii olympijských her představuje výstava ČTK Olympijské okamžiky, která bude poprvé představena na 47. ročníky Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti. S autory expozice si povídal šéfeditor ČTK Zdeněk Fučík ve speciálním vydání zpravodajského podcastu Četkast na Filmovce.
Návštěvníci najdou na výstavě velmi známé sportovní fotografie, ale i takové, které možná nikdy neviděli. „Snažili jsme se zachytit ty největší okamžiky olympijské historie. Někde jsem našel, že máme více než 250 medailistů, z toho 75 zlatých. Takže se předem omlouváme všem, na které se nedostalo,“ uvedl v podcastu dlouholetý vedoucí sportovní redakce ČTK Ladislav Josef, který se na výstavě autorsky podílel. Na expozici spolupracoval s šéfredaktorkou zpravodajství ČTK Radkou Matesovou Markovou a šéfredaktorem Fotobanky ČTK Petrem Mlchem.
„Myslel jsem si, že mě v souvislosti s olympijskými hrami už nic nepřekvapí. Čtyřicet let jsem byl redaktorem ve sportovní redakci ČTK, psal jsem o všech olympiádách počínaje Moskvou 1980. Šestkrát jsem byl přímo v dějišti, třikrát jako mluvčí české výpravy. Přečetl jsem spoustu knih o olympiádě a několik jsem jich sám napsal. Ale když jsem se ponořil do příprav výstavy, narazil jsem na příběhy, které pro mě byly nové. Možná proto, že se na ně už dávno zapomnělo, nebo se o nich v určité době nesmělo mluvit,“ uvedl Ladislav Josef.
Jedním z příběhů je například ten, jak v roce 1932 pražští strážníci uspořádali finanční sbírku, aby jejich kolega, vzpěrač Jaroslav Skobla mohl letět na olympiádu do Los Angeles. A Skobla tam získal zlato. Podobně se tramvajáci složili na Václav Pšeničku a ten ve stejném závodě získal stříbro.
Výstava Olympijské okamžiky je už čtvrtou rozsáhlou venkovní fotografickou expozicí ČTK. Venkovní expozice zachycuje na 40 výstavních plochách 155 snímků, které pochází převážně z bohatého fotografického archivu národní tiskové agentury.
V Uherském Hradišti bude mít expozice vernisáž v neděli 8. srpna a k vidění zde bude přinejmenším do poloviny září. Výstava je putovní – po slovácké premiéře se už nyní plánují další zastávky. Expozice by se měla představit například v Brně, Praze či během zimní olympiády 2022 ve Vrchlabí. Na jaře bude v Kopřivnici součástí série akcí Zátopek 100.
„V premiérové verzi ještě kvůli uzávěrce tisku nejsou snímky z letošní olympiády v Tokiu, na dalších zastávky to nejzajímavější z posledních her doplníme. Určitě se najde prostor minimálně na český střelecký double v trapu, zlaté kamarády Lukáše Krpálka a Jiřího Prskavce či první české olympijské zlato v tenisu,“ slibuje Marková.
Celý rozhovor s tvůrci expozice si zájemci mohou poslechnout v aplikacích Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.
foto: ČTK Vít Šimánek