Skip to main content

Hosté LFŠ

Níže najdete potvrzené hosty letošního ročníku.

Ivan Trojan

Na LFŠ 29.7. – 31.7.
Původně snil o kariéře vrcholového sportovce, ale nakonec se rozhodl následovat profesi svého otce. Ačkoliv se dokázal prosadit až na konci 90. let (Dejvické divadlo, Četnické humoresky, Samotáři), velmi záhy se dokázal v mimořádně silné herecké generaci (Vetchý, Roden…) vypracovat mezi ty nejzářivější hvězdy. Stal se vyhledávaným představitelem dynamického moderního herectví s výjimečným citem pro absurditu a darem lehké, až hugohaasovské ironie a sebeironie. S citem pro nejmenší detail dokáže vystavět i ty nejkomplikovanější lidské charaktery a je držitelem sedmi Českých lvů!

Lav Diaz

Na LFŠ 28.7. – 3.8.
Vystudovaný ekonom a následně televizní scenárista, hudebník a básník. Filmu se věnuje od konce devadesátých let a i přesto se stal duchovním otcem nového filipínského filmu, jednou z tváří tzv. slow cinema a jedním z nejprogresivnějších a nejoceňovanějších světových artových režisérů. Jeho černobílé filmy jsou pověstné extrémními stopážemi, dlouhými záběry a specifickým plynutím času vycházejícím z tradic filipínské kultury a společnosti. Držitel Zlatého lva z festivalu v Benátkách (snímek Ta, která odešla) pozve diváky LFŠ na několik mnohahodinových cest po lidské duši a odlišném způsobu vnímání filmu jako takového.

Rajko Grlić

Na LFŠ 28.7. – 30.7.
Absolvent pražské FAMU (obor režie) patří mezi skupinu (ex)jugoslávských tvůrců propojených s českou kulturou (podobně jako Goran Paskaljević, Goran Marković a další). Filmy Rajka Grliće velmi dovedně analyzují specifika života v (ex)jugoslávských zemích. Grlić pravidelně spolupracoval s hereckými hvězdami jugoslávského prostoru (Miki Manojlović) a jeho doménou se staly tragikomedie a dramata o hrdinech vláčených velkými dějinami. Ve výběru filmů na LFŠ se tak setkáme s revizí partyzánského kultu, švejkovským pohledem na jugoslávskou armádu či variací na pohádku o hloupém Honzovi.

Miloslav Luther

Na LFŠ 31.7. – 2.8.
Po absolutoriu na pražské FAMU se vrátil domů na Slovensko a začal pracovat ve Zpravodajském filmu Bratislava a následně pro Československou televizi. Příležitost v hraném filmu dostal až o několik let později. Na LFŠ budete mít možnost vidět reprezentativní výběr 4 filmů, ve kterých se odráží osobitý styl tohoto významného slovenského režiséra. Luther se opírá o výrazné literární adaptace ze slovenské, české, potažmo světové literatury. Daří se mu zachycovat a vytvářet podmanivé historické reálie, ve kterých se odráží jeho celoživotní téma boje člověka s mocí či mocnostmi.

Fernando Guzzoni

Na LFŠ 30.7. – 2.8.
Jedna z autorsky nejvýraznějších tváří současného chilského filmu a režisér, jehož každý film je premiérovaný na těch největších světových přehlídkách. Tvůrce s pouhými třemi hranými celovečerními filmy a jednou cenou z Benátek a další cenou ze San Sebastianu. Režisér nesmlouvavých dramat mapujících obecně temná zákoutí lidské duše a zlomené osudy, stejně jako čistě chilská témata související s vyrovnáváním se jeho rodné země s temnými kapitolami minulosti.

Tibor Bánóczki + Sarolta Szabóová

Na LFŠ 1.8. – 3.8.
Bánóczki a Szabóová tvoří maďarské režisérské duo zabývající se animací. Oba vystudovali uměleckou školu v Budapešti a následně pokračovali ve studiích ve Velké Británii. Hned poté spolu začali spolupracovat a odstěhovali se do Francie – výsledkem byly dva krátké animované filmy, Dobyvatelé a Zbytek, které byly uvedeny v Sundance a na dalších festivalech. White Plastic Sky je projektem připravovaným více než sedm let a jejich celovečerním animovaným debutem.

Anna Jadowská

Na LFŠ 29.7. – 31.7.
Jedna z nejvýraznějších polských režisérek současnosti. Vystudovala Fakultu polonistiky Vratislavské univerzity a režii na filmové škole v Lodži. V roce 2009 sice natočila válečné drama Generál. Atentát na Gibraltaru, ale její další filmy se vyznačují především výraznými ženskými postavami a také tím, že je realizují převážně ženy. Jedná se například o drama Plané růže (2017), ale hlavně o její poslední hraný film Žena na střeše (2022), ve kterém excelovala herečka Dorota Pomykałová a který režisérka osobně uvede na LFŠ.

José Arroyo

Na LFŠ 28.7. – 2.8.
Docent působící na britské University of Warwick se věnuje již od osmdesátých let minulého století dílu Pedra Almodóvara a kromě četných článků a publikací jej soustavně představuje prostřednictvím úvodů k DVD/Blu-ray vydáním Almodóvarových filmů a také ve svých podcastech (například First Impressions – Notes On Films and Culture). Arroyo mimo jiné po mnoho let přispívá do jednoho z nejprestižnějších světových filmových časopisů, Sight and Sound. Po profesoru Peterovi Schepelernovi (Lars von Trier) a katolickém knězi a publicistovi Alfredu Jokeschovi (Michael Haneke) se José Arroyo stane třetím zahraničním odborníkem zapojeným do sekce Ikona.

Riet de Prinsová

Na LFŠ 29.7. – 30.7.
Scenáristka a producentka Riet De Prinsová pochází z Belgie, kde řadu let pracovala pro tamní veřejnoprávní televizi VRT. Pod její supervizí vzniklo přes tři sta různých programů a měla také na starost veškerou tvorbu online portálu stanice, VRTMAX. Nyní De Prinsová pracuje na volné noze, zároveň je jednou z koordinátorek sekce TV Fiction televizního a rozhlasového festivalu Prix Europa. V posledních letech se zajímá o udržitelnost v televizním průmyslu, kterou uplatňuje ve svých produkcích.

Monika Masłońová

Na LFŠ 30.7. – 1.8.
Monika Masłońová je vizuální umělkyně a pedagožka v oblasti umění. Učí na Univerzitě Marie Grzegorzewské ve Varšavě a na univerzitě v Lipsku. Studovala na univerzitě v Lodži a na stejné alma mater absolvovala i doktorát. Je autorkou VR filmu CONTROL NEGATIVE, který bude uveden v letošní VR sekci, a zúčastní se také odborného programu festivalu.