Letošní program odborné festivalové sekce Nová realita zahájila debata o traumatu. V Literárním stanu o něm s ředitelkou festivalu Radanou Korenou mluvili adiktoložka a psycholožka Anna Rotreklová, členka nadačního fondu pro výzkum psychedelik Eva Césarová a certifikovaný mentor osobního rozvoje a neformálního vzdělávání Zdeněk Weber.
„Trauma v podstatě neexistuje. To co, existuje jsou následky traumatu v nás v jednotlivcích, v rodinách, v kolektivech, které nejsou integrovány, zpracovány zpět do celistvosti,“ podotkl Weber.
Debatu doprovázely projekce filmů Moudrost traumatu, jehož protagonistou byl kanadský lékař maďarského původu Gabor Maté, a absolventský bakalářský film Anny Rotreklové Fantastická terapie. Tyto dva snímky poukazují na poměrně nové možnosti řešení a léčení traumat.
V Česku se v současnosti podle Césarové provádí hlavně výzkum nebo i podávání ketaminu pro léčbu deprese, ale nezahrnuje terapii pro jiné duševní poruchy. „U nás se léčba zaměřená na trauma ve spojení s psychedeliky v podstatě nikam neposunula,“ podotkla.
V zahraničí je situace jiná. „Vlastně proběhla v Denveru na konci června největší psychedelická konference Psychedelic Science 2023 a v průběhu té konference americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv vydal první doporučení, kterým by mohly být implementovány MDMA-asistované terapie pro posttraumatickou stresovou poruchu,“ dodala.
Podle ředitelky festivalu má sekce Nová realita sloužit jako inspirační zóna a místo, které ukazuje nové možnosti, jak se jako společnost můžeme posunout, otevřít přemýšlením, empatií i kritičností. „Zkrátka to, jakým způsobem si my sami spolu tvoříme náš vlastní život, jakým způsobem za něj bereme odpovědnost a jak jsme iniciativní v tom našem životě. A k tomu ty jednotlivá témata právě slouží,“ uvedla Korená.
Diváci se v této sekci ve Stanu literatury/Nové reality mohou těšit na další tematické bloky věnované například dobrovolnictví a životu dobrovolníka (Dobrodějové), tomu, na co je dobré se připravit před smrtí (Lidskost až do smrti) nebo také životu včel a jak se od nich lidé mohou učit (Všechno dobře dopadne: Moudrost včel). Program běží každý den od 13.30 do 17 hodin, s výjimkou úterý, kde si tu od 10 do 12 hodin budou moct děti i dospělí vyzkoušet výtvarný workshop a vyrobit si kolážovou zmrzlinu nebo závěsnou či obličejovou masku.
Autor: Kristýna Dočekalová
Foto: Radek Petrášek