Sobotní dopolední program s názvem Filmová výchova pro mladou generaci: Inspirace ze zahraničí na Filmovce přivedl dohromady čtyři evropské tvůrce z oblasti audiovize. Všichni mají společný zájem – přivést mladistvé k filmu, a to nejen v roli diváků. Každý z nich ale ke stejnému cíli používá jiné metody.
Ana Cerarová, ze slovenské instituce Otok, se začala věnovat filmové výchově před deseti lety. Jeden z jejích oblíbených workshopů ukazuje mladistvým, jak využívat k natáčení snímků mobily. „Máme možnost ukázat jim, že můžou používat svůj mobilní telefon jako takový obrazový deník,“ přiblížila Cerarová svůj workshop. Podle ní je nutné dospívajícím ukázat, že zařízení mohou využívat jinak, než jsou zvyklí, a skrze filmové snímky vyjádřit svoje vnitřní chápání světa.
Naopak program Jany Nestlerové a Maji Pilatiové z německého Münsteru se zaměřuje na tvorbu pomocí analogových materiálů. Zejména práce v temné komoře je pro děti oblíbeným dobrodružstvím. „Je to pro ně něco mimořádného, zážitek, při kterém také získávají velkou odpovědnost,“ vysvětlila Nestlerová.
Zcela odlišnou zkušenost sdílela nezávislá filmová edukátorka Florence Guillaumeová z Francie. Guillaumeová poznamenala, že narozdíl od ostatních tvůrkyň nemá obtíže shánět zájemce, jež se chtějí ve filmové tvorbě vzdělávat. „Máme opravdu hodně kin a spousty asociací, které organizují festivaly,“ nastínila všudypřítomnost filmové kultury ve Francii.
O svou práci se podělila i česká autorka z organizace Post Bellum Karolína Fránková, která představila nejnovější projekt Paměti národa s názvem Tichá hrdinství. „My edukujeme skrze audiovizuální příběhy,“ uvedla Fránková. I k tomu slouží moderní a interaktivní muzea v Brně a v Pardubicích, kde si lidé mohou částečně prožít příběhy čtyř hrdinů z 20. století. Největší úspěch mají u dětí archivní materiály, kterých se mohou dotknout. „Děti jsou velmi chytré, dokáží intuitivně pracovat s technologiemi a těmi nejsou překvapené,“ poznamenala Fránková.
Debata byla součástí Industry Programu, který na Letní filmové škole již pět let sdružuje experty z filmové a audiovizuální oblasti, a jeho cílem je přinést inspiraci pro rozvoj filmové výchovy. Návštěvníci se budou moci zúčastnit i navazujících interaktivních workshopů či dalších debat. V neděli v 13:00 jeden z workshopů s názvem Škola filmových triků pro každého povede i jedna z přednášejících, Florence Guillaumeová.
Autor: Adéla Černá
Foto: Michael Džindžichašvili