Meteor, který zazářil nad českým filmem. I tak je popisován jeden z nejnadanějších českých scenáristů všech dob Jan Procházka, kterému je na letošní Filmovce věnovaná zvláštní sekce. V Respekt stanu ji v sobotu zahájila debata Petra Bednaříka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, dramaturga České televize a filmového publicisty Jaroslava Sedláčka, literárního historika a filmového publicisty Víta Schmarce a Petra Bilíka z katedry divadelních a filmových studií Filozofické fakulty univerzity Palackého v Olomouci.
„Byl to samouk z hlediska filmové scenáristiky, měl vystudovanou rolnickou školu a pracoval pro Československý svaz mládeže. V začátcích byste nikdo nečekal, že se z něj může stát tak výrazná osobnost,“ uvedl Bednařík. Procházkova filmařská díla hosté propojili s umělcovým složitým životem. Ženské postavy například přirovnali k několika výjimečným ženám, které scenáristu v životě provázely, egoistické a šovinistické muže zas k postavě otce, s nímž nikdy neměl dobrý vztah.
Procházka dlouhá léta působil v barrandovských studiích, velká část filmů v titulcích ale kvůli politickým tlakům a cenzuře postrádá jeho jméno. „Během roku dokázal zpracovat šest projektů. Za dvanáct let na Barrandově se podílel na třiceti scénářích. Lidé si později říkali, že filmy lze natočit i bez Procházky, nevěděli, že za nimi ale stejně stojí on,“ podotkl moderátor debaty Aleš Říman.
Život nadaného scenáristy skončil ve 42 letech. Ke zhoršení Procházkova zdravotního stavu přispěla nenávistná kampaň, kterou vůči němu komunistický režim rozpoutal v roce 1970. Stranou zavržený scenárista se útokům nemohl veřejně bránit. O necelý rok později zemřel.
O Procházkově poutavém životě nebyla dodnes vydaná monografie. „Těch bílých míst je v české kinematografii spousta. Procházka by si to ale určitě zasloužil,“ podotkl Bilík. O scenáristovi vyšla pouze roku 1990 třiceti šesti stránková brožurka, kterou sepsal jeho přítel Boris Jachnin. Procházkovo jméno od té doby prakticky zmizelo z veřejného prostoru.
Autorovu tvorbu si návštěvníci Filmovky mohou připomenout na několika místech. Ve foyer kina Hvězda se do 30. srpna koná výstava, představující 32 plakátů k filmům, jejichž námět napsal Procházka. Celkem 17 filmů, mezi kterými jsou projekce snímků Ucho, Kočár do Vídně nebo Městem chodí Mikuláš, je poté možné zhlédnout na různých promítacích místech dle programu. Další filmy, jež se do programu nevešly, okomentují během pořadu Ať žije Procházka! v úterý v 15 hodin v Klubu kultury Aleš Říman s Vítem Schmarcem.
Autor: Tereza Bartáková