Skip to main content

Díky programu Virtuální realita: O těle a duši si mohou na Filmovce zájemci vyzkoušet hned několik alternativních realit. Zájem je velký, rezervace se rychle plní. Na výběr je z 12 snímků, které trvají mezi 15 a 30 minutami a přehrávají se pouze v angličtině.  Výjimkou je český film Tmání (Darkening), který podle pořadatelů patří mezi nejoblíbenější. Propojuje práci s tělem a téma duševního zdraví a přibližuje duši člověka sužovaného depresí.

Příběh lze ovládat rukama, ale také i hlasem. Vypravěč pak diváka dokonce vybízí k hlasovým projevům. Někdo se neostýchá a vykřikuje nebo syčí, jiní zážitek prožívají spíš v tichosti. „Bylo mi to strašně nepříjemné, protože tam bylo dvacet lidí kolem mě. Slyšela jsem ostatní, jak tam třeba dělají ty zvuky, ale necítila jsem se na to,“ popsala svoji zkušenost Marie Hůlková, která si virtuální realitu vyzkoušela i během předchozích ročníků festivalu.

„Nečekala jsem to, ze začátku byla trošku taková nervozita, protože jsem měla to VR na deprese, tak to bylo takové zvláštní, nějak se na to nacítit a všechno vnímat v klidu,“ řekla Veronika Synčáková, která si virtuální realitu vyzkoušela poprvé. „Já jsem si nechala kousek vidět pod brýlemi, aby bylo vidět na parkety na zemi, abych si uvědomovala, že vlastně jsem tady a toto teď sleduju, abych se z toho tak nějak nezbláznila, takže jsem tam měla takovou pohotovostní mezerku,“ dodala s tím, že se plánuje na místo vrátit a zkusit si i další filmy.

Jednou z více interaktivních projekcí je polský projekt Ztráta kontroly, kde se pracuje s pohybem diváka ve virtuálním, ale i fyzickém prostoru. V jednoduchých černobílých scénách zavádí diváky do situací, které záměrně vyvolávají úzkost, strach, nejistotu i fyzickou nevolnost. Potlačuje nutkání člověka vše ovládat.

„Letošní VR sekce divákům umožní intenzivní a různorodé transformační zážitky – z dalších témat zmiňme třeba transgender, body positivity (kladný vztah k tělu), těhotenství nebo autismus,“ uvádí dramaturg sekce Ondřej Moravec na webu LFŠ.

Podle Anny Málkové ze společnosti Brainz Immersive, která na festivalu zajišťuje vypůjčení headsetů a jejich instalaci, se médium virtuální reality čím dál víc rozvíjí.  „Je to vidět třeba i na těch projektech, které jsou oproti loňskému roku o dost víc právě interaktivní,“ řekla Málková. Zmínila, že projekty jsou také delší. Dříve trvaly kolem 15 minut, letos má nejdelší 40 minut.

Projekce jsou v prostorách Reduty na programu po celou dobu festivalu. Je potřeba se předem rezervovat, a to přímo na místě na aktuální a následující den. Každý divák si vybírá filmy, které chce vidět, s tím, že stihne zhlédnout průměrně dva. Celková délka VR projekce na jednu rezervaci je 60 minut.

Autor: Kristýna Dočekalová

Foto: Eliška Bervidová