Jak vypadá zákulisí prezidentských fotografií, jak je někdy každá sekunda rozhodující, i jak se focení nejvyšších hlav státu proměňuje v čase, odkryli dnes v rámci odpolední debaty v Respekt stanu hosté Michael Žantovský, Roman Vondrouš a Karel Cudlín.
Debata, kterou moderovali šéfredaktorka ČTK Radka Matesová Marková a její zástupce Zdeněk Veit, se zabývala hlavně obdobím po listopadu 1989. Úplné počátky vývoje porevolučního mediálního světa nastínil donedávna ředitel Knihovny Václava Havla a také někdejší mluvčí prvního porevolučního prezidenta Michael Žantovský.
„Ta doba byla strašlivě vzrušená a nepřehledná. Co se pravidel týče, nebylo to tak, že by na nějaký čas zmizela a pak se vrátila; ona žádná neexistovala. Gustáv Husák nebyl známý tím, že by měl kolem sebe fotografa. Servis zajišťovala asi jenom Československá tisková kancelář. Na Hradě nebylo nic, sekretářka ani psací stroj, natož nějaký fotograf a tiskový mluvčí. Všechno se vytvářelo na zelené louce, což nám dalo určitou svobodu, ale také jsme byli v mnoha směrech nepoučení a naivní. Hlavním heslem v duchu Václava Havla bylo naprostá otevřenost,“ vyprávěl Žantovský.
Karel Cudlín zavzpomínal, jaké to pro něj bylo přejít z role fotoreportéra do pozice oficiálního fotografa prezidenta Havla, jímž byl mezi lety 1997 až 2003. „Byla to pro mě obrovská čest a taky příležitost proniknout do prostředí, kam bych se normálně nedostal. Měl jsem možnost vidět na cestách danou zemi z úplně jiného pohledu. Jezdilo se hodně třeba na Ukrajinu do malých vesnic a najednou jste se ocitli v prezidentském paláci v Kyjevě. Byla to pro mě zkrátka čest a obrovský zážitek,“ řekl.
Fotoreportér ČTK a mnohonásobný držitel cen Czech Press Photo Roman Vondrouš vedle toho vysvětlil, v čem se liší reportážní fotografování od práce oficiálního fotografa prezidenta republiky. Být neustále ve střehu a reagovat z minuty na minuty je v této profesi nejdůležitější. Za jeden z největších zážitků zmínil návštěvu Bílého domu ve Washingtonu při oficiální cestě Andreje Babiše.
„Byla to jedna z těch neuvěřitelných možností, které jsem dostal. Je to dost o štěstí a já ho měl, když se mi podařilo vyfotit Donalda Trumpa, jak vystupuje z limuzíny. Zjevil se mi v objektivu na necelé dvě vteřiny a ze tří záběrů, které jsem pořídil, jsem měl naštěstí jeden ostrý,“ přiblížil posluchačům Vondrouš snímek, na kterém je americký prezident vidět na druhé straně limuzíny skrze otevřené dveře. .
Závěr debaty se věnoval možným podobnostem mezi prezidenty Havlem a Pavlem. „Jediný rozdíl, který vidím od éry Václava Havla se současnou érou Pavla, a který mě trošku děsí, je ve velkém tempu současného prezidenta. S tím, kolik akcí stihne za jeden den, nás asi brzy uhoní. Ale pro fotografy to musí být hrozně příjemné,“ zakončil s nadsázkou debatu Žantovský, který je v současnosti jedním z Pavlových poradců. .
Novou fotografickou výstavu ČTK Prezidentské okamžiky zahájila dnešní vernisáž na Palackého náměstí. Fotografie prezidentů od Masaryka po Pavla v nejrůznějších situacích a podobách budou v Uherském Hradišti k vidění na 20 oboustranných panelech až do konce září.
Autor: Barbora Směřičková
Foto: Eliška Bervidová