Svůj životní příběh Roma vyrůstajícího na pražském Žižkově v divokých devadesátkách sdílel s publikem v sobotu v podvečer v literárním stanu novinář Patrik Banga. Se svou knihou Skutečná cesta ven, která získala letošní Magnesii Literu za debut roku, si zcela podmanil posluchače. Ti jej v závěru odměnili dlouhým potleskem.
Banga během debaty, kterou moderoval Václav Maxmilián, předčítal nejsilnější pasáže ze své knihy. Zdůraznil kapitoly, ve kterých se věnuje vzdělávání, problému segregace na školách a takzvanému vzdělávacímu zločinu, který postihl celou jednu generaci Romů. „To jsou přesně ti lidi, na které my tady nadáváme a hrozně se divíme, že jsou nezaměstnaní, že z nich nejsou právníci a doktoři. Ze zvláštních škol ale bohužel žádní právníci nelezou,“ vysvětlil Banga.
Drsnou realitu, se kterou se setkával celé svoje mládí, vykreslil například na příbězích s policií a skinheady. Fyzické a slovní napadání, ponižování, diskriminaci, strach, stud, skepsi, frustraci a vztek zažívala podle Bangy většina Romů.
„Když mě dnes zastaví policajt na běžnou kontrolu, tak mě poleje studený pot, protože to je něco, co se vám tak hrozně zafixuje do těla, že to nevymažete. Myslím, že dnes jsou ti policajti mladší, že to nejsou ti samí postbolševičtí, co byli zvyklí dělat si co chtějí. Snad už se to postupně mění,“ doplnil Banga.
Dodal, že svou knihou chtěl lidi donutit k zamyšlení a že mu tento záměr vyšel. Otevřený rasismus, který se ale podle něj plně projevil až po pádu minulého režimu, je ve společnosti stále přítomný a je potřeba proti němu bojovat.
Autor: Barbora Směřičková
Foto: Tomáš Železný