Skip to main content

V sobotu odpoledne návštěvníci Filmovky vyslechli bohaté zkušenosti chorvatského režiséra Rajka Grliće při jeho lekci filmu v Malém sále Klubu kultury. Grlić mluvil o studiu na pražské FAMU nebo svých budoucích plánech. Oznámil vydání českého překladu své knihy a prozradil, že chystá nový snímek. V podvečer pak z rukou ředitelky festivalu Radany Korené převzal Výroční cenu Asociace českých filmových klubů.

Chorvatský režisér a scenárista srbsko-židovského původu má k Česku silné vazby. V letech 1966-1971 studoval pražskou FAMU. Přelomové roky 1968 a 1969 silně ovlivnily i jeho budoucí život. „Věřil jsem, že stát může mít lidskou tvář, ale to trvalo krátce. Těch pár měsíců v Praze (v roce 1968 pozn.red.) mi ukázalo, co je politika. Od té doby jsem žádné politice, ani politikům nevěřil,“ řekl.

Grlić také vyprávěl o dalším zlomovém okamžiku, kterým byla válka v Jugoslávii v devadesátých letech. „Válka v mé hlavě změnila všechno. Do Ameriky jsem odcházel s tím, že už nikdy nebudu točit filmy,“ řekl o své politické emigraci do Spojených států, kde vyučoval na filmových fakultách a kde žije dodnes.

Rajko Grlić ale promluvil i o budoucnosti filmu, k níž se nestaví optimisticky. „Myslím si, že film, který dělám, skončí. Během deseti nebo dvaceti let převezme všechno televize,“ řekl tvůrce, jenž největší problém vidí ve financování: „Natočit složitější film je téměř nemožné. Dnes už nemáme podmínky, ve kterých se dá normálně pracovat.“

Držitel ocenění z karlovarského festivalu ani po odchodu do Spojených států s psaním příběhů nepřestal. Třicet let je archivoval ve svém počítači, potom je ukázal svému scenáristickému kolegovi Ante Tomićovi: „Řekl mi, že je musím vydat. To ale bylo těžké, protože ty příběhy jsou pro mě velmi intimní.“ V roce 2018 Grlić vydal knihu příběhů  Neispričane priče. V českém překladu by kniha měla vyjít před koncem letošního roku pod názvem  Neodvyprávěné příběhy, což v Uherském Hradišti oznámil spolu se členy Filmového klubu Vsetín, kteří vydání připravují.

Mimo knihu Grlić stručně promluvil o nově připravovaném filmu: „Nerad mluvím o věcech, které se ještě nedějí, ale 19. září bych měl začít natáčet nový film. Bude založen na příběhu z dnešního Záhřebu a na tom, jak žijeme.“

V podvečer převzal z rukou ředitelky festivalu Radany Korené a ředitele ostravského studia České televize Miroslava Karase Výroční cenu Asociace českých filmových klubů za propojení během filmových studií na FAMU a za rozmanitou filmografii, která dovedně analyzuje specifika života v jugoslávském prostoru.

Autor: Jakub Hříbek

Foto: Radek Petrášek