Skip to main content

Rajko Grlić pokřtí v sobotu 25. listopadu v 18:30 v pražském kině Přítomnost svoji knihu Neodvyprávěné příběhy.

Významný chorvatský režisér Rajko Grlić byl hostem 49. Letní filmové školy, kde obdržel Výroční cenu Asociace českých filmových klubů.

V roce 1971 ukončil studia režie na pražské FAMU. Společně s ním v tom čase absolvovala pražská filmová studia celá plejáda skvělých jugoslávských režisérů – Goran Paskaljević, Srdjan Karanović, Lordan Zafranović nebo Goran Marković. Všichni se významně zapsali svými filmy do historie světového filmu.

Filmy Rajka Grliće se vyznačují silným režisérským rukopisem a pečlivou stylizací. Grlić se ve svých filmech zaměřuje na události, které se výrazně podílejí na proměně světa.

Kniha Neodvyprávěné příběhy je jakýmsi „imaginárním lexikonem filmových výrazů“. Lexikon je sestaven podle písmen abecedy. Grlić v krátkých příbězích nezvyklým způsobem vypráví svůj filmový život a nabízí čtenáři zaznamenané vzpomínky, z nichž některé jsou zjevně důležité, některé zdánlivě nedůležité, ale vždy jsou spojeny s filmem. Seznamuje nás se světovými filmovými hvězdami, režiséry i herci. Vypráví příběh filmového festivalu v Pule nebo Motovunu, který založil. Čtenáře přivádí i na festival v Cannes, na FAMU nebo na setkání s Titem. Grlić sám o své knize říká, že „stopy jeho filmového života se vznášejí“, a tak se je rozhodl představit veřejnosti poté, co dospěl k závěru, že „se celý život skrýval za své filmové hrdiny“.

Kniha je inspirativní pro mladé filmaře a filmové odborníky. Doplňuje pohled na další významnou filmařskou osobnost z generace režisérů z Jugoslávie, kteří vystudovali FAMU na konci šedesátých let. Je ojedinělou výpovědí, která specifickým způsobem představuje Rajka Grliće jako filmaře a člověka, který má vlastní postoj k životu i k tomu, co vytvořil.

Po křtu a krátkém povídání bude následovat projekce zatím posledního režisérova filmu Ústava, který režisér osobně představil i na letošní Filmovce.