Skip to main content

Rozsáhlá budova bývalé uherskohradišťské věznice, která stojí v centru města už od 19. století a která posledních 60 let pouze chátrá, je předmětem neustálých debat o její budoucí podobě. Tragickou historii komunistického teroru spojeného s věznicí dokumentuje nový film Vězení dějin.

Ve středeční odpolední debatě představila Anna Stránská ze spolku Memoria historii i současný stav bývalé věznice. Ta se stala nechvalně známou především kvůli nelidským praktikám vyšetřovatelů, kteří tu v 50. letech minulého století krutě týrali a mučili politické vězně. Vězeňský provoz zde skončil v roce 1960 a od té doby vyvstává problém, co se s areálem věznice stane. V 80. letech zde byla provizorní školní družina s jídelnou, dnes sídlí v části bývalého justičního paláce Střední uměleckoprůmyslová škola.

Opuštěné prostory se ale několikrát  staly zajímavými lokacemi pro filmaře. V minulosti se vězeňská kaple, děsivé chodby nebo samotky objevily ve filmech Veliká příležitost (1949), Jen o rodinných záležitostech (1990) a Klíček (2009). Nyní se o nový formát celovečerního filmu snaží režisérská dvojice Matěj Hrudička a Jan Gogola ml. s filmem Vězení dějin.

„V rámci natáčení se do věznice vydáváme s aktéry, kteří mají nějakou osobní zkušenost s lidmi, kteří tam byli vězněni, chodili tam do družiny a školní jídelny nebo třeba i se studenty umprumky, kteří se dívají z oken chodby na nádvoří, kde se před 70 lety popravovalo. Jde nám o protnutí těchto různých historických perspektiv, které se snažíme ukázat na rozdílnosti zkušeností aktérů s věznicí,“ řekl jeden z režisérů Hrudička.

Podtitul filmu „propustit dějiny na svobodu“ dává autorům závazek tento smysl naplnit. „Doufáme, že historii, která byla tak hrozně dlouho zamčená ve zdech vězení a za jeho branou, dokáží naši aktéři tím společným setkáním vynést ven,“ doplnil Hrudička. Premiéra filmu je plánovaná na 16. listopadu letošního roku.

Spolek Memoria, neboli iniciativa za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti vznikla koncem roku 2009 z potřeby podpořit řešení dlouhodobě neúnosné situace objektu věznice. Plán na vytvoření památníku a muzea by se měl uskutečnit do roku 2028.

Autor: Barbora Směřičková

Foto: Dalibor Glück